Aktualności

Ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Katowice, 15 stycznia 2016

kwis_katowice_m

15 stycznia 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach, przy ul. Dąbrowskiego 23 (Sala Kolumnowa), odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało kilkadziesiąt osób. – m.in. członek naszego Stowarzyszenia Wiesław Tarnas.

Dzisiaj mamy okazję, aby podziękować tym, którym tak wiele zawdzięczamy. Dzięki Wam mamy własną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny – mówił dr Łukasz Kamiński.

Uroczystość uświetnił spektakl „Teatr domowy poezji stanu wojennego na Górnym Śląsku” w wykonaniu zespołu Kawiarenki Literackiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie. Z Zespołem Kawiarenki Literackiej wystąpili Maria Stokowska-Misiurkiewicz (aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach) i ks. Antoni Klemens – współtwórcy teatru domowego poezji stanu wojennego na Śląsku w latach 80. ubiegłego wieku.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Do tej pory Krzyż otrzymało ponad siedmiuset działaczy. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

KWiS

krzyż wolności i solidarności

 kwis_katowice_tarnas

 

Wiesław Tarnas – Biogram

Był jednym z założycieli Związków Zawodowych Funkcjonariuszy MO, za co został zwolniony ze służby, a 22 XII 1981 r. internowany i osadzony początkowo w areszcie KWMO w Katowicach, następnie w ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej  i Uhercach. Zwolniony z internowania 7 VII 1982 r. W latach 1983–1986 Służba Bezpieczeństwa PRL inwigilowała ww. w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego  o kryptonimie „Kornik”, prowadzonego przez pion V-1 MUSW w Sosnowcu.

 

Zostaw komentarz