Aktualności

78 Rocznica wybuchu II wojny światowej – pamiętamy o policjantach II Rzeczpospolitej

Delegacja naszego Stowarzyszenia – Andrzej i Renata PROBA, wzięła udział w powyższych uroczystościach. Przed Grobem Policjanta Polskiego, usytuowanym na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej, odbyły się obchody ku czci pomordowanych i poległych policjantów II RP. Tradycyjnie już we wrześniu spotkanie takie organizują Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.” wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Katowicach.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe mszą świętą, odprawioną w intencji policjantów w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla a następnie przemarszem uczestników do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie rozpoczęły się ogólnopolskie obchody upamiętniającej tragiczne wydarzenia naszej historii i ofiarę poniesioną przez mundurowych, w tym policjantów II Rzeczpospolitej.

Rolę gospodarzy pełnili Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” Teresa Bracka oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński. Na obchody przybyli przedstawiciele władz rządowych, z wicewojewodą Mariuszem Trepką na czele, samorządu terytorialnego, służb mundurowych, policyjnych związków zawodowych, emerytowani generałowie policji oraz młodzież ucząca się w policyjnych klasach mundurowych. Liczną grupę gości stanowili kombatanci oraz dzieci poległych i pomordowanych policjantów.

Po powitaniu gości i modlitwie odczytane zostały uroczyste listy skierowane do uczestników obchodów przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. W imieniu szefa tego urzędu medale „Pro patria” wręczył Wicewojewoda Śląski Mariusz Trepka. Z kolei Prezes Teresa Bracka wręczyła pamiątkowe numizmaty oraz listy gratulacyjne dla osób zaangażowanych w kultywowanie pamięci zamordowanych policjantów II RP. Numizmatem oraz listem gratulacyjnym został również uhonorowany kol. Andrzej PROBA.

Następnie odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i zniczy. W imieniu śląskich policjantów i pracowników policji, uczynił to Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Krzysztof Justyński, w asyście swojego zastępcy mł. insp. Mariusza Krzystyniaka. Wieńce i wiązanki zostały złożone przez przybyłych na uroczystość gości – przedstawicieli władz, służb mundurowych, instytucji państwowych, kombatantów i młodzież, przedstawicieli szkół o profilu policyjnym oraz policyjnych związków zawodowych.

Podziękowania gościom i uczestnikom uroczystości złożyła Pani Teresa Bracka – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, a całość zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnej wystawionej przez Oddział Prewencji Policji w Katowicach.

Zostaw komentarz